Nasza Kadra

Dr n. med. Piotr Wojtek

SPECJALISTA RADIOLOG

Specjalizuje się w radiologii  i chorobach wewnętrznych. Konsultant i kierownik zakładów radiologii w Polsce i zagranicą. Właściciel Polish-Norwegian Medical Consultants.

Specjalizację z chorób wewnętrznych i radiologii uzyskał pracując w Śląskim Centrum Chorób Serca, Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz Instytucie Onkologii. Stypendysta Yale University, Deborah Heart and Lung Center i Katolickiego Uniwersytetu w Leuven. Pracował jako konsultant i kierował zakładami radiologii w Polsce, Anglii, Norwegii i Grenlandii. Uzyskał doktorat z zakresu patofizjologii układu krążenia, na podstawie badań wykonanych na 8 tysięczniku Lhotse w Nepalu. Uczestnik kilku wypraw w Himalaje, m.in. zimowej, narodowej wyprawy na Nanga Parbat. Główny przedmiot zainteresowań to badania obrazowe układu sercowo-naczyniowego.

Dr n. med. Tor Tegnander

SPECJALISTA STOMATOLOG

Specjalizuje się w kompozytach i wypełnieniach porcelanowych. Współpracownik Amerykańskiej Akademii Implantologii. Posiada licencjat z akupunktury i medycyny chińskiej.

Ukończył studia stomatologiczne (DDS) w Oslo w Norwegii w 1985 r.
Ma ponad 30-letnie doświadczenie w kompozytach i wypełnieniach porcelanowych. Na początku lat 90- tych, jako jeden z pierwszych lekarzy w Norwegii, odrzucił amalgamat. Amalgamat w stomatologii został zakazany w Norwegii w 2008 roku.
Interesuje się stomatologią, ale także leczeniem bólu. Posiada licencjat z akupunktury i medycyny chińskiej. Pracował z akupunkturą w Chinach, szpitalu uniwersyteckim Aker w Norwegii i w swojej prywatnej klinice. Po kilku latach praktykowania stomatologii i akupunktury zaczął studiować implantologię, a później  problematykę związaną z bólem twarzy.  Po 8 latach i 400 godzinach zajęć jest teraz jedynym w Europie Fellow AAID; współpracownikiem Amerykańskiej Akademii Implantologii. Ukończył kursy kierowane przez dr Piper i Dawson. Posiada 2000 godzin kształcenia podoktoranckiego.

Dr hab. n. med. Dariusz Łątka, prof. UO

SPECJALISTA NEUROCHIRURG I NEUROTRAUMATOLOG

Specjalizuje się w neurochirurgii i neurotraumatologii. Kieruje Oddziałem Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Konsultant wojewódzki w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii.

Profesor neurochirurg, od 2003 roku kieruje Oddziałem Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Od dwóch kadencji jest konsultantem wojewódzkim w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii dla województwa opolskiego.
Był inicjatorem powołania i pierwszym Prezesem Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Neurochirurgii na Opolszczyźnie „Neuro”. Był Przewodniczącym Rady Nadzorczej najnowocześniejszego w Polsce prywatnego szpitala neurochirurgicznego Vital Medic i Centrum Edukacji i Rozwoju w Medycynie Vital Medic Education w Kluczborku. Od 2015 roku ściśle współpracuje z władzami uniwersyteckimi w inicjatywie powołania kierunku lekarskiego przy Uniwersytecie Opolskim początkowo w strukturach Rady Naukowej przy Rektorze UO, a następnie jako konsultant ds. przekształcenia Wojewódzkiego Centrum Medycznego w szpital kliniczny. Jest członkiem zarządu krajowego w kilku najważniejszych organizacjach zawodowych zrzeszających neurochirurgów i chirurgów kręgosłupa.

Dr n. med. Marek Paściak

SPECJALISTA ORTOPEDA I TRAUMATOLOG

Specjalizuje się w ortopedii i traumatologii. Pracuje na Oddziale Neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w  Bytomiu. Kieruje Oddziałem Ortopedycznym w prywatnym szpitalu w Siemianowicach Śląskich.

Obecnie pracuje na Oddziale Neurochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu i w prywatnym szpitalu w Siemianowicach Śląskich, gdzie kieruje Oddziałem Ortopedycznym. Ukończył Śląską Akademię Medyczną w 1985. Specjalizacje z ortopedii i traumatologii uzyskał pracując w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich w 1992. Stypendysta Uniwersytetu w Bazylei, gdzie pracował w Klinice Ortopedycznej (1991/1992). Doktorat uzyskał w 1993. Przez 20 lat kierował oddziałem Urazów i Schorzeń Kręgosłupa w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Przeprowadził ponad 6000 operacji, od 25 lat zajmuje się wyłącznie chirurgią kręgosłupa. Autor i współautor ponad 70 prac wydanych drukiem. Wykładowca na wielu kursach z zakresu schorzeń i chirurgii kręgosłupa.

Dr n. med. Wojciech Malottki

SPECJALISTA UROLOG, TORAKOCHIRURG I CHIRURG OGÓLNY

Specjalizuje się w urologii, Torakochirurgii i chirurgii ogólnej. Prowadzi prywatną klinikę urologiczną Centrum Urologii Laserowej i Małoinwazyjnej U-Med. Członek Amerykańskiego, Europejskiego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Obecnie prowadzi prywatną klinikę urologiczną Centrum Urologii Laserowej i  Małoinwazyjnej U-Med. W roku 1989 ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.  Pierwszy stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej w Klinice Torakochirurgii i Chirurgii Ogólnej w Zabrzu uzyskał w roku 1992. W roku 1997 uzyskał drugi stopień specjalizacji z urologii. W roku 1998 zdał Europejski Egzamin Specjalizacyjny z Urologii, otrzymując tytuł FEBU – Fellow of European Board of Urology. W latach 2004 – 2011 pełnił funkcję ordynatora oddziału Urologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. W roku 2006 uzyskał tytuł naukowy doktora nauk medycznych broniąc pracy pt. „Porównawcza ocena wyników wybranych metod operacji zwężających moczowody olbrzymie u dzieci”. Autor oraz współautor prac naukowych w dziedzinie urologii. Członek Amerykańskiego, Europejskiego oraz Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Dr n. med. Anna Błach

SPECIALISTA KARDIOLOG I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Specjalistka chorób wewnętrznych i medycyny nuklearnej. Specjalizuje się w kardiologii klinicznej i w obrazowaniu serca ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii jądrowej. Pracuje na Kardiologicznym Oddziale Kardiologii i Strukturalnych Chorób Serca w szpitalu GCM w Katowicach.

Obecnie pracuje na Kardiologicznym Oddziale Kardiologii i Strukturalnych Chorób Serca w szpitalu GCM w Katowicach. Specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny nuklearnej w Centrum Diagnostyki Obrazowej VOXEL w Katowicach, Oddziale Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, na Śląskim Uniwersytecie Medycznym oraz w poradni kardiologicznej. Dyplom absolwentki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskała w 1997 roku. Odbyła roczny staż w Szpitalu MSW w Katowicach. W 2005 roku uzyskała uprawnienia Rady Ministrów w zakresie chorób wewnętrznych, w 2013 roku w kardiologii i w 2017 roku medycyny nuklearnej. Rezydentka na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Reumatologii Górnośląskiego Centrum Medycznego – Śląski Uniwersytet Medyczny 2001-2006. Stopień doktora uzyskała w 2005 roku. Odbyła liczne kursy i szkolenia z kardiologii klinicznej w Polsce, staż z kardiologii nuklearnej odbyła na Oddziale Medycyny Nuklearnej Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu. Główne zainteresowania badawcze: kardiologia kliniczna i obrazowanie serca ze szczególnym uwzględnieniem kardiologii jądrowej. Autorka i współautorka publikacji naukowych z zakresu kardiologii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i European Society of Nuclear Medicine.

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Rokicki

SPECJALISTA TORAKOCHIRURG I CHIRURG OGÓLNY

Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej i Torakochirurgii. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2000 roku. W latach 2005-2013 Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej SUM.

W roku 1971 ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej i torakochirurgii. Tytuł naukowyprofesora otrzymał w 2000 roku. W latach 2005-2013 Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej SUM. Członek Senatu SUM w latach 2008-2012. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego w latach 2006-2010.Członek Zarządu Klubu Torakochirurgów Polskich. Jest autorem i współautorem około 160 różnego rodzaju doniesień naukowych i wielu podręczników. Głównymi obszarami jego dociekań naukowych są: nowe możliwości leczenia ropnych schorzeń klatki piersiowej, ciężkie obrażenia tułowia, rak płuca oraz nowoczesne metody leczenia odmy opłucnowej. Uzyskał certyfikat z zakresu mikrochirurgii doświadczalnej (1985 rok), odbył szkolenie z zakresu chorób metabolicznych wątroby (Szwajcaria 1987, 1988). Wraz z profesorem Markiem Rokickim opracował modele zespoleń wrotno-czczych wykonywanych na małych zwierzętach, oraz model zabiegu opasania żołądka u szczura. Model ten został zaakceptowany w międzynarodowym piśmiennictwie naukowym (Obes. Surg. 2008, 18, 656-659). Stworzyło to możliwości badań eksperymentalnych nad problemami metabolicznymi otyłości. W 2013 roku został uhonorowany nagrodą JM Rektora za całokształt dorobku naukowego. W tym samym roku za pracę na rzecz mieszkańców Śląska otrzymał Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji.

Dr n. med. Tomasz Romańczyk

SPECJALISTA GASTROENTEROLOG I CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Specjalista w zakresie chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Konsultant województwa śląskiego w dziedzinie gastroenterologii.

Obecnie konsultant województwa śląskiego w dziedzinie gastroenterologii. Ukończył Śląską Akademię Medyczną w 1988 roku. Doktorat uzyskał w 1998 roku. W 2000 roku ukończył studia podyplomowe: Zarządzanie w ochronie zdrowia, Tutor EBM. Ukończył kurs audytora wiodącego ISO 9001:2000 certyfikowany przez IRCA oraz kurs GCP. Posiada specjalizacje w zakresie chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Brał udział w licznych badaniach klinicznych. Członek Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Towarzystwa Promocji Jakości, Polish Chapter of the International Society for Pharmacoeconomics and Outcomes Research (ISPOR), American Society for  Gastrointestinal Endoscopy, Członek Rady Naukowej Fundacji WHC, Członek Rady Przejrzystości przy AOTMiT. Autor i współautor  34 publikacji, redaktor książki i autor lub współautor 19 streszczeń prezentowanych na konferencjach międzynarodowych i 25 prezentowanych na kongresach krajowych. Działa społecznie – po raz trzeci objął kadencję członka Naczelnej Rady Lekarskiej i jest Przewodniczącym Komisji Legislacyjnej tej Rady.

Dr n. med. Anders Hovland

SPECJALISTA KARDIOLOG

Specjalizuje się w zakresie kardiologii; ostre zespoły wieńcowe, ostra niewydolność serca i arytmia, diagnostyka inwazyjna, w tym PCI. Nieinwazyjny kardiolog w szpitalu środowiskowym Nordland Hospital w Norwegii. Starszy konsultant w Aleris Health i Bodø / Tromsø.

Obecnie ogólny, nieinwazyjny kardiolog w szpitalu środowiskowym Nordland Hospital w Norwegii. W ciągu 20 lat swojej pracy zdobył doświadczenie w szerokim zakresie kardiologii zarówno z ostrymi zespołami wieńcowymi, ostrą niewydolnością serca i arytmią, całodobową opieką kardiologiczną oraz diagnostyką inwazyjną, w tym PCI. Jest starszym konsultantem w Aleris Health i Bodø / Tromsø. W 2012 roku uzyskał doktorat. Wykładowca na Uniwersytecie Tromso, w 2016 roku jego wykład został uhonorowany tytułem „Wykład roku 2016”. Opublikował 48 artykułów w PubMed, był autorem lub współautorem 10 artykułów w wiodących międzynarodowych czasopismach recenzowanych.

Dr n. med. Roman Przybylski

SPECJALISTA KARDIOCHIRURG I SPECJALISTA KARDIOCHIRURG DZIECIĘCY

Specjalizuje się w kardiochirurgii, kardiochirurgii dziecięcej oraz  Transplantologii Klinicznej. Kieruje Oddziałem Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Serca w Krakowie. Kieruje Oddziałem Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Obecnie, kieruje Oddziałem Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Serca w Krakowie oraz kieruje Oddziałem Chirurgii Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W 1984 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śl.A.M. w Zabrzu, a od 1984 został zatrudniony w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1987 uzyskał I stopień specjalizacji z chirurgii ogólnej. 1988-1989 uczestniczył w wyjeździe szkoleniowym do Deborah Heart and Lung Center, New Jersey, USA. 1992-1993 przebywał w Joseph Lunenfeld Cardiac Surgery Research Center, Jerusalem,  Izrael – praca eksperymentalna  z zakresu protekcji mięśnia sercowego. 1995 uzyskał II stopień specjalizacji z kardiochirurgii, 1994-1996 był konsultantem kardiochirurgii dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu  Specjalistycznym we Wrocławiu. Od 2000 pełnił funkcję zastępcy Kierownika Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii i Transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tytuł doktora nauk medycznych nadany w 2002.  Od 2004-2018 zatrudniony w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach  na stanowisku adiunkta. 2020 –  specjalizacja z Transplantologii Klinicznej.

Dr hab. n. med. Wojciech Korlacki

SPECJALISTA CHIRURG DZIECIĘCY

Specjalizuje się w chirurgii dziecięcej, chirurgii laparoskopowej i Torakoskopowej, chirurgii noworodków. Ordynator Oddziału i Kierownik Kliniki Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii ŚUM. Konsultant Wojewódzki  ds. chirurgii dziecięcej w woj. śląskim.

Obecnie Ordynator Oddziału i Kierownik Kliniki Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii ŚUM. Jest również Konsultantem Wojewódzkim  ds. chirurgii dziecięcej w woj. śląskim. W obszarze zainteresowań naukowych i zawodowych znajdują się chirurgia dziecięca, chirurgia laparoskopowa i torakoskopowa, chirurgia noworodków. Doświadczenie zdobywał na wielu szkoleniach w USA, Francji, Niemczech i we Włoszech. Posiada certyfikat Europejskiego Instytutu Telechirurgii IRCAD-EITS w Strasburgu w zakresie laparoskopowej chirurgii przewodu pokarmowego, laparoskopowej chirurgii endokrynologicznej i laparoskopowej chirurgii dziecięcej. Posiada Europejski Certyfikat Specjalizacji w zakresie chirurgii dziecięcej nadany przez EBPS (The European Board of Pediatric Surgery) oraz UEMS (European Union of Medical Specialists). Autor lub współautor 94 publikacji naukowych, 14 rozdziałów książkowych i 233 raportów z kongresów.

Dr n. med. Janusz Korlacki

SPECJALISTA CHIRURG

Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej. Ordynator Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Członek Zespołu Zarządzającego 58 Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Obecnie Ordynator Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Ukończył Śląską Akademię Medyczną w 1982 roku, tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1994 roku. Specjalista w zakresie chirurgii ogólnej. W latach 1998-2016 był Ordynatorem i Zastępcą Ordynatora Oddziału Chirurgicznego w Samodzielnych Publicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej w Chorzowie. W latach 2017-2018 był Ordynatorem Oddziału Chirurgicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. W 1987 otrzymał  nagrodę dydaktyczna JM Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a w 1994 nagrodę Komisji i Rady Wydziału Śląskiego Uniwersytetu Medycznego za pracę doktorską pt. „Doświadczalna ocena dynamiki przebudowy powięzi wołowej uwarunkowanej sposobem konserwacji I miejscem wszczepienia w układzie ksenogenicznym”. Jest autorem 8 referatów wygłoszonych podczas konferencji i sympozjów. Autor i współautor 16 publikacji naukowych. Brał udział w licznych kongresach Towarzystwa Chirurgów Polskich. Jest członkiem Zespołu Zarządzającego 58 Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich. Uczestniczył w Kongresach Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Polskiego Towarzystwa Anatomii i Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego.